NARAVOSLOVNI DAN: VELIKONOČNE ŠEGE IN NAVADE

V petek, 22. 3. 2024, smo imeli četrtošolci naravoslovni dan na temo Velikonočne šege in navade. Zbrali smo se pred šolo, vzeli s seboj malico in se odpravili na Velenjski grad. Tam nas je lepo sprejela vodička in nam razložila, kako so nekoč praznovali in kakšne običaje so meli ljudje za veliko noč. Najbolj sem si zapomnila, da so ženske pred veliko nočjo pometale in čistile hišo in njeno okolico. V košaro, ki so jo nosile na glavi, so dale šunko, potico, hren, jajca in jo nesle v cerkev. Ženske so med seboj tekmovale, katera bo imela večjo in težjo košaro. Tudi goljufale so in sicer tako, da so v košaro dale stare čevlje ali kamenje. Po predavanju smo imeli delavnice, kjer smo izdelovali butare iz različnih zelenih in cvetočih vej, rože iz krep papirja in ptičko na kljukici. S servietno tehniko smo  pobarvali plastično jajčko. Pobarvali smo tudi pravo jajce tako, da smo jo skuhali v čebulnih olupkih.

Zame je bil petkov šolski dan super, saj smo podrobneje spoznali slovenske običaje ob veliki noči. Poleg tega pa smo domov odnesli lepe izdelke. Gospe na gradu so bile zelo prijazne in bi bilo lepo, če bi zopet šli tja ali pa če bi nas obiskale v šoli.

Zapisala učenka Ela Venta, 4.b