KULTURNI DAN V CANKARJEVEM DOMU

V četrtek, 14. 3. 2024, smo se učenci osmih in devetih razredov odpravili v Cankarjev dom. Najprej smo si ogledali predstavo Prosto po Prešernu, ki so jo igrali Saša Pavlin Stošić, Živa Selan in Domen Novak. Gledališka predstava zajame glavne osebe in situacije iz več Prešernovih pesmi (kot sta Povodni mož in Krst pri Savici) in jih vplete v zgodbo Turjaške Rozamunde. Uprizoritev je bila nam, mlajšim gledalcem, humorna in izvirna, način predstave pa nas je zelo pritegnil.

Po predstavi smo si v manjših skupinah ogledali Cankarjev dom, ki je tudi slovensko kulturno in kongresno središče. Šli smo v Gallusovo, Linhartovo in Štihovo dvorano. Imenovane dvorane skupaj predstavljajo slovensko zastavo, saj je vsaka dvorana obarvana v eni barvi slovenske zastave, ter v Kosovelovo dvorano, kjer se po navadi predvajajo filmi. Cankarjev dom premore kar sedem dvoran, dve galeriji (eno manjšo in eno večjo) ter več drugih prostorov. Posebnost, ki smo si jo ogledali, pa je posmrtna maska Ivana Cankarja, ki jo lahko opazujete pri Gallusovi dvorani.

                                                                                                                                                      Veronika Kotnik, 9.a

Morda vam bo všeč tudi...