KULTURNI DAN

V torek, 19. 12. 2023, smo učenci imeli kulturni dan. Poslušali smo radijsko oddajo, kjer smo spoznali slovenski film Šepet metulja in marsikaj zanimivega o avtizmu, ki ga film prikazuje. V nadaljevanju dneva smo si v Kinu Velenje ogledali film, ki ga je režiral Alen Pavšar, njegova žena Mateja Zorko Pavšar pa je filmu izbrala naslov Šepet metulja, saj se glavni lik Jan iz zadržanega mladostnika spremeni v uspešnega inovatorja, v prispodobi se torej majhna gosenica spremeni v velikega metulja. Obiskali so nas glavni igralci Ali Ogrizek, Lara Kolar, Elyes Samba in režiser Alen Pavšar. Odgovorili so nam na vprašanja,  prav tako pa smo se z njimi lahko tudi slikali. Film po navdihu resničnih dogodkov govori o spopadanju z avtizmom, premagovanju ovir, sodobni tehnologiji in zgodbi o uspehu. Nastajal je na Šolskem centru Celje. V projektu je več kot 100 dijakov dobilo priložnost spoznati, kdo so ljudje, ki so za kamero, in kaj vse je potrebno, da film pride na velika platna. Film nam je bil všeč in nas poučil o drugačnosti ter nas opozarja, da moramo biti do vseh prijazni in strpni. Veliko smo izvedeli tudi o tem, kako dolgo je potrebno, da film nastane in kako potekajo avdicije in snemanja. Uživali smo v ogledu filma in v pogovoru z igralci.

šolske novinarke